Vyučující Aktuality Rozvrh Intranet Vyhledat
Pečeť UK
Ústav translatologie
Ústav translatologie
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Obecně

Základní technicko-organizační pokyny pro vypracování diplomového úkolu najdete v Pravidlech pro organizaci studia (čl. 19). O zadání diplomového úkolu student požádá pomocí předepsaného formuláře, který v příslušném termínu odevzdá v sekretariátu ÚTRL.

Diplomovou prací má student prokázat, že dovede samostatně zpracovat zvolenou tematiku z oboru. Odborné vedení zajišťuje vedoucí diplomové práce. O metodologických zásadách, metodice zpracování a technice psaní práce se student dozví rovněž v předmětu Metody výzkumné práce.

Diplomový úkol schvaluje děkan na základě zadání diplomové práce, o které student písemně požádá ředitele ÚTRL na předepsaném tiskopise. Vyplněný tiskopis žádosti odevzdá student na sekretariátu v letním semestru čtvrtého úseku pětiletého magisterského studia, pokud tomu nebrání jiné vážné důvody (nemoc, zahraniční cesta). Přesný termín odevzdání se stanoví příslušným opatřením děkana.

Výběr tématu

Témata diplomových prací jsou vypisována každý rok v říjnu na webové stránce ÚTRL.

Pokud student zvolí téma vlastní, přiloží k žádosti o zadání diplomového úkolu stručnou specifikaci, kde uvede název a cíl své práce, včetně základní literatury. Obecně by se vymezení vlastního tématu mělo řídit těmito pravidly:

(a) práce by měla řešit aktuální dílčí problém
(b) zvolené téma musí být jasně vymezené a metodologicky uchopitelné
(c) je žádoucí, aby práce navazovala na výzkumné záměry či granty řešené na ÚTRL

Typy prací

V zásadě lze zvolit téma z následujících oblastí:

(a) obecná teorie překladu/tlumočení včetně historiografie nebo metodologie
(b) synchronní popis (výzkum vybraného jevu/problému)
(c) diachronní popis (dějiny překladu)
(d) kritika překladu včetně metodologie

Základní přístupy, které lze volně kombinovat, jsou:

(a) teoretický
(b) teoreticko-empirický
(c) historiografický nebo historicko-komparativní

Zpracování

Student zpracovává diplomový úkol samostatně pod vedením vedoucího práce. Může přitom využívat konzultací s dalšími odborníky.

Diplomová práce musí vycházet z dobrého teoretického základu: i úzce specifické téma by měl student zařadit do celkové problematiky oboru.

Student nemůže spoléhat na to, že mu vedoucí práce poskytne úplný seznam prací, které má prostudovat. Předpokládá se samostatné vyhledávání literatury a pramenů.

Kromě jiných náležitostí stanovených v Pravidlech pro organizaci studia (čl. 19) je povinnou součástí diplomové práce název a resumé v češtině a v angličtině. Zároveň doporučujeme, aby resumé bylo rovněž v jazyce specializace.

Podání diplomové práce

Student práci odevzdá jednak ve dvou tištěných exemplářích vázaných v tvrdých deskách, jednak v elektronické podobě a k práci přiloží anotační kartu (2x česky, 2x v příslušném cizím jazyce). Práci je třeba podat v termínu stanoveném v harmonogramu příslušného akademického roku. Ve výjimečném případě je možné se dohodnout na změně termínu buď s ředitelem ÚTRL, nebo s jeho zástupkyní.

Obhajoba

Obhajoba se koná před komisí a je veřejná.

Na začátku obhajoby je studentovi uděleno slovo, jehož smyslem je diplomovou práci uvést a stručně komentovat dosažené výsledky. Poté je prezentován posudek vedoucího práce a oponenta. Diplomant na oba posudky reaguje v diskuzi, do které se mohou zapojit nejen členové komise, ale rovněž ostatní přítomní.

Vlastní zhodnocení obhajoby je neveřejné. V jeho závěru vyhlásí předseda komise výsledek obhajoby a celkovou klasifikaci, která je spolu s průběhem obhajoby zaznamenána do protokolu o státní závěrečné zkoušce. Úspěšně obhájená diplomová práce je podmínkou pro konání SZZK z diplomního oboru.

Poslední aktualizace: 6. 11. 2007
Kontakt na sekretariát ústavu
Tel.: 221 619 512, Fax: 221 619 528
E-mail: utrl@ff.cuni.cz